Ako Vybrat Dosku?

Pred výberom základnej dosky si potrebujeme určiť akým procesorom ju budeme chcieť osadiť. Na základe tohto rozhodnutia budeme voliť príslušnú päticu, potom čipset. Môžeme sa rozhodnúť či budeme požadovať integrovanú grafickú kartu alebo rozširenu, počet pozícií pre pamäť a podobne.
 

Formáty dosiek

 
 

Aký socket

 
Pri výbere základnej dosky si musíte vybrať aký procesor osadíte do pätice. V podstate je výber malý. Bude to procesor od Intelualebo AMD? Pätica vašej matičnej dosky musí byť kompatibilná s päticou procesora. Pätíc je niekoľko pri oboch výrobcoch, preto si pri výbere komponentov treba dávať pozor pretože nie sú zameniteľné. AMD socket: AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+, 
INTEL socket: 1150, 1155 a najnovši 2011.
 

Aký čipset

 

Čipset je nemenej dôležitá vec, ktorú by sme si mali všímať pri výbere dosky. Zvykne sa a hovoriť, že je to základný stavebný kameň matičnej dosky a od čipsetu sa odvíja aj to, čo doska bude „vedieť“. Jedná sa hlavne o to, aké funkcie bude doska podporovať, a aké rozhrania bude doska obsahovať. Samozrejme, že drahšia doska s výkonnejším čipsetom nám ponúkne viacej funkcií než iné lacnejšie varianty.

 

PCI-Express 16x (zbernica pre grafickú kartu)

 
Dnešné počítačové hry sú na tak  vysokej úrovni, že neraz hra vyzerá neuveriteľne realisticky. Pre to aby si mohol užívateľ takúto hru zahrať, je výkonná grafická karta nutnosť. Aby mohol využiť naplno jej výkon je potrebné aj adekvátne rozhranie. Týmto rozhraním je PCI-Express 16x. V extrémnych prípadoch je možné využiť aj dve tieto rozhrania a zapojiť dve výkonné grafiky a zároveň ich prepojiť cez SLI (nVidia) alebo Crossfire (ATI). Samozrejme opäť je nutná podpora tejto technológie doskou.
 

Operačná Pamäť (RAM)

 
Pri doske si je vhodné všímať aj parameter, ktorý udáva maximálnu podporu RAM pamätí na doske. Je to dobré vedieť na čo konkrétne sa počítač bude používať, bude to hráčska zostava, multimediálna či iba kancelársky stroj? Jednoduchšie dosky mávajú 2 sloty, drahšie a výkonnejšie dosky majú 4 alebo aj 6 slotov. Pre náročnejšie aplikácie a hry budete potrebovať viac pamäte a preto budete potrebovať aj viac slotov a samozrejme doska musí podporovať takúto konfiguráciu. Valná väčšina dosiek už obsahujú rozhranie DDR3 a výber RAM pamätí je naozaj bohatý.

Konektory a výbava

 
V dnešnej dobe je už normálne, že k počítaču máme pripojených mnoho periférnych zariadení, či už je to tlačiareň, tablet, externý disk, USB kľúčik alebo čokoľvek iné. Preto pri výbere vhodnej dosky musíme myslieť aj na to, koľko USB portov a akých nám doska ponúka (novšie už aj USB 3.0), či pripojíme k počítaču zariadenie aj cez FireWire rozhranie, či doska obsahuje aj jacky pre pripojenie repro sústavy a v neposlednom rade koľko portov poskytuje vo vnútri. Smerodajným údajom je počet SATA konektorov, ktoré slúžia na pripojenie pevného disku, SSD disku alebo optickej mechaniky. 
 

Prevedenie a dizajn dosky

 

Platí jednoduchá úmera, lacnejšia doska má slabšie prevedenie no s cenou stúpa kvalita dosky. Pri drahších doskách sa stretávame aj s určitou mierou dizajnu, kedy doska ulahodí ako technický parametrami tak aj na pohľad, či už farebnou schémou alebo umiestnením a tvarom pasívnych chladičov. Tieto dosky je možné nájsť hlavne v kategórii herných dosiek. Tieto dosky sa vyznačujú aj možnosťou taktovania, ale aj kvalitnejším prevedením kondenzátorov a tiež poskytujú viacero zaujímavých technológií. Napríklad menenie frekvencie procesora, aktualizácia BIOSu pomocou flash pamäte, pretaktovanie grafického jadra v reálnom čase a iné, dnes už skoro bežné vymoženosti.